Chorvatsko 2017

Chorvatsko 2017

Prázdniny sotva začaly a my už máme letní dovolenou u moře za námi. Přijde mi to trochu i líto, že se nemám na co těšit v následujících týdnech :-) Nejdůležitější pro mě je, že se naše dovolená náramně vydařila a že jsme si ji moc užili. Než jsme vybrali cílovou destinaci Chorvatsko, tak jsem se v tom trochu plácali s mužem. X týdnů jsme věděli termín dovolené, ale netušili jsme kam se vydáme. Lákalo nás Řecko, Itálie, Toskánsko, Francie a spousta jiných destinací. Až jsem týden před odjezdem řekla dost, už to musíme rozlousknout, navrhla jsem Chorvatsko. Jako dítě jsem tam byla několikrát a vždycky se mi tam moc líbilo, ovšem moc dobře si pamatuji ty přeplněné pláže, spousta čechů už tenkrát... Prostě se v nás tlouklo x faktorů - krásné moře vs čeští turisti, taky ta dálka, např dolů na Makarskou by jsme se nevydali. Luk byl nonstop na Bookingu a hledal, měla jsem skromné požadavky na apartmán - musí být u moře, mít klimatizaci, terasu a když to bude vkusně a moderně zařízeno, tak budu nejšťastnější :-) A světe div se, objevili jsme super ubytování (ZDE) na moc příjemném a klidném místě v oblasti Obrovače u Zadaru. Už jen dojet do cíle a začít relaxovat :-) Zvolili jsme, že pojedeme na noc, vyrazili jsme z Prahy v osm večer, řekli jsme si, že to Lukášek prospí a převážně to tak i bylo. Trochu ze spaní mrčel, prostě to v sedě není tak pohodlné jako v posteli, to si myslím že je nám všem jasné. Měli jsme jednu spací pauzu v autě na odpočívadle, tuším že někde ve Slovinsku. Já nejsem úplně parťák na cestování, usínám téměř ihned a stejně tak tomu bylo i tentokrát. Za volant mě Luk pustil až v Chorvatsku, takže do cíle jsem to odřídila já, to už bylo na cestách hodně husto v sobotu dopoledne, ale zvládla jsem to. 

K vodě jsme chodili ihned po snídani a našli jsme si super místo na ležení minutu od apartmánu. Pláže zde byly kamenité, ale my jsme měli i místa, kde byly malinké kamínky, které byly pro všechny příjemnější. První dva dny jsme měli trochu větrno a byly vlny, takové to zrádné počasí, kdy vám přijde, že pod mrakem to nemůže vůbec opalovat. Večer se na Lukových zádech ukázalo, že to opaluje a to dost. Od první chvíle co jsme přišli na pláž jsme žili PaddleBoardem, který jsme si přivezli v batůžku. Věřte nebo ne, ale tohle obrovské prkno je nafukovací. Testovali jsme ho na vlnách i na klidném moři, jezdili jsme všichni tři, nebo po dvou a taky sólo. Skvělá věc na zlepšení kondice a zahnání nudy :-) Já jsem po prvním namočení hlavy v moři zjistila, že slaná voda, vlhkost a vítr dělají s mými vlasy zázraky :-) Stala se zě mě kudrnatá Veru a mě se to jako fakt líbilo, Lukášek mi říkal, že jsem hrbolatá. 

Zde zmíním, že v naší vesnici nebylo moc kulturního vyžití, našli jsme dva bary :-) Restaurace nebo nějaká promenáda typická pro Chorvatsko, o té jsme si mohli nechat jen zdát. Tohle bylo něco za něco. Buď chceme prázdné pláže bez lidí, anebo večerní vyžití? Zvolili jsme první variantu. Skoro každý večer jsme si zajeli do okolních vesnic na večeři. Bylo to fajn se trochu zkulturnit a vyrazit. Dali jsme na doporučení paní bytné, která nám restaurace vypsala a doporučila. Ty západy slunce, které jsme každý den měli možnost vidět byly tak kýčovitě krásné, že jsem je prostě musela fotit pořád...

Aby to nevypadlo, že jsme se týden jen váleli na pláži. Různě jsme i cestovali a poznávali okolí. Z terasy apartmánu jsme viděli na tenhle obrovský červený most v Maslenici, tak jsme se k němu i vydali. Z obřích rozměrů se nám tajil dech. Zrovna se tam někdo chystal ke skoku bungee jumping. Bojím, bojím, ale dala bych to. Zajeli jsme dolů do vesničky Maslenice na kávku a kochali jsme se loďkami a pozorovali zdejší občany. Všichni nám přišli klidní, spokojení, za ničím se nehonili.

Jeden z těch okamžiků, o kterém vám musím napsat. Jsme na pláži, máme svoji pohodu a přijde chorvatský starousedlík a začne čistit ryby a to takovým způsobem, že trhá malinkým rybkám hlavy, zbaví je vnitřností a páteře, poté odpad háže do vody. No řekněte, tohle by vzbudilo zvědavost v každém. Lukáška to doslova zaujalo, takže neváhal a šel se seznámit. Chvíli stál nedaleko, pak se přiblížil, pán si všimnul že má fanouška a začalo to. Legrace s rybkama, chytání, dokonce proběhla zkouška jak hlavu utrhnout :-) Ve finále jsme se s pánem zapovídali, ten mapoval ve kterém jsme apartmánu, jaká je cena na týden, za kolik by nám nabídl své ubytování, co apartmán, celý dům :-) Jo a ryby čistil pro svých šest vnoučat, jedno se jmenovalo Lucas :-)

Dovolená je pro mě ideální čas na čtení knih!!! Doslova se na knihy třepu. I letos jsem jela se zásobou a jsem ráda, že mohu s čistým svědomím prohlásit, že mám přečteno. Jako první jsem se vrhla na český bestseller Osm od Radky Třeštíkové (loni mi zpříjemnily dovču její Bábovky). Děj knihy mě doslova pohltil, chvíli jsem se zorientovávala, ale ve finále jsem měla chut přeskočit nakonec a zjistit kdo, kdo to provedl?!? Nechci více prozrazovat, naopak knihu doporučuji přečíst. Stačily my dve dopoledne na pláži a terase, přečteno doslova jedním dechem. Druhá kniha byla taková prázdninová oddychovka, trocha červené knihovny a té romantiky, erotiky a sexu mě osobně sedí. Kniha s názvem Božský, nikdo asi nečeká složitou zápletku. Prostě božský svobodný muž a obyčejná holka, no co z toho může vzniknout jiného než láska :-) Jojo, Veru je romantička a klidně si koupím další knihu z této série, takže co teď? Svůdník, Bastard, Hráč anebo Sprosťák? Třetí knížku jsem nedočetla, ale také mě chytla a to Love x Style x Life od blogerky Garance Doré. Až knihu dočtu, tak čekám, že budu konečně stylová :-) 

Součástí dovolené jsou i krémy, tuny opalovacích krémů a následné péče. Já letos sáhla po výrobcích od značky Nuxe. Z Instagramu víte, že jsem značce věrná a že jsem ji doslova podlehla. Nyní vám více představím jednotlivé výrobky. Krém s faktorem 50 na obličej, kterým jsem mazala i Lukáška. Dále krém s faktorem 30, kterým jsem se mazala první dny. Olej s faktorem 30, kterým jsem se mazala asi nejčastěji. Sprchový gel a šampon jsme otevřeli až na dovolené, je to výrobek, který jakoby prodlužuje opálení. Dále následuje péče po opalování anebo suchý olej z letní kolekce. A nesmím zapomenout na parfém s vůní léta :-) Všechny výrobky mají jedno společné a to dokonalá vůně typická pro Nuxe výrobky! Mohla by se ze mě stát ambasadorka Nuxe, téměř denně mi někdo píšete a ptáte se mě na názor. Já vždy radím, pokud vám sedne vůně suchého oleje, tak vám budou vonět i ostatní výrobky :-) Je zde někdo, kdo si Nuxe koupil tak trochu i díky mě? 

Vyrazili jsme na výlet do Zadaru. Město Zadar bylo hodinu cesty od nás. Vydali jsme se tam po spaní kluků, tak nějak v podvečer, ale stále bylo veliké horko. Již nás nečekaly dny bez tropických teplot, takže nešlo jinak, protože já jsem potřebovala zažít nějakou kulturu. Co pro mě je kultura na dovolené? Nějaké tý výlohy obchůdků, na každém rohu prodejci zmrzlin, kýčovitých suvenýrů a taky spinnerů, restaurace s venkovním posezením, kavárničky, pouliční umělci atd. A přesně tohle Zadar nabízí. Krom toho je město krásné i díky tomu, že je to z větší části i přístav, kde jsou ukotveny lodě. Lodě malinké, ale i obrovské luxusní jachty, ze kterých jsme byli paf. Připravte se na desítky nabídek na okružní plavby, já bych se na nějakou plavbu vydala ihned. Luk ne :-) Dominantní bylo hrací molo, je to místo, kde se schází při západu slunce stovky - tisíce turistů. Všichni si západ fotí, dokumentují, kochají se a relaxují. Tahle nádhera je doprovázena hracím molem, byly to vážně hezké zvuky. Laicky řečeno, nebo jak jsem to pochopila já - pod molem bylo něco jako varhany a každá vlna, náraz vydá líbezný zvuk. 

A hurá na další výlet. Pár minut od naší vesnice se nacházely jezera a vodopády, takové "malé" Plitvické jezera s názvem Zrmanja a ano, i zde se natáčely záběry do legendárního filmu Vinettou (který poběží zítra v TV - já budu určite koukat). U jezírka bylo opět malé množství lidí, což je další z bonusů, v Plitvicích to bylo masové už deset let zpátky, co si pamatuji. Zde byla možnost koupání, skákání. Viděla jsem poprvé hada na hladině a ani jsem nedutala, dokonce jsem skočila ze dvou metrů výšky, voda byla ledová, člověk do ní prostě musel skočit. Kochejte se panensky čistou přírodou, byla to nádhera!

O moji lásce k Panthenolu jsem vám psala v článku ZDE.

Byla to dokonalá dovolená, dokonce jsme se seznámili s moc milými lidmi a pejsky - tímto moc zdravím, pokud si tenhle článek přečtou :-) Chtěla bych vám toho napsat ještě tolik, ale myslím si, že napsáno byla až až a hlavně fotky plné úsměvů mluví za vše. Takže pokud vás láká Chorvatsko bez lidí, tak tuhle část Chorvatska můžeme doporučit všemi deseti. Mějte se krásně a napište mi, co vás v létě ještě čeká, na co se těšíte a já vám to budu moc přát a v dobrém závidět, V.

Veru si přeje mít bělejší zuby

Veru si přeje mít bělejší zuby

Věrný pomocník Panthenol

Věrný pomocník Panthenol