Aplikace #VicOciVicVidi

Aplikace #VicOciVicVidi

Milé čtenářky, dnes z jiného soudku, dnes si zde přečtete o vážnějším tématu. Ať chceme nebo ne, děti se ztrácí… Je to hodně citlivé téma a pro nás maminky je tahle situace nepředstavitelná :-( Svírá se mi žaludek, jen na to pomyslím. Důležité je s dětmi mluvit, u nás doma o tomhle mluvíme hrozně často. Lukášek ví, že na světě existují zlí lidé, kteří děti unáší/kradou. Konkrétně já používám taktiku, která je účinná, možná by nějaký odborník řekl, že není vhodná, ale u nás platí. Kdykoliv jdu s Lukáškem mezi lidi (obchodní domy, pouť, cizí město nebo místo), tak mu připomenu ať si mě hlídá, že se na místě může vyskytovat někdo zlý, kdo děti krade :-( Když jsem s Lukáškem byla v Ikee, sám mě doplnil, hned u vstupu do obchoďáku plného lidí. Říkám: “Lukášku, dneska musíme být opatrní”, on mě ihned doplnil: “Já vím maminko, aby mě nikdo neukradl” a celou dobu se mě držel jako klíště.

180624_harnolovi_small_00069.jpg

Do podvědomí se nyní snažíme dostat novou aplikaci Echo app, která má za cíl pomoci při pátrání po pohřešovaných dětech a prevenci únosů. Protože je to téma, které se bohužel může týkat každé z nás a našich dětí, myslím, že je důležité o tom mluvit a sdílet to s vámi.

Aktuálně se vybírají peníze, aby se mohla appka doprogramovat, sbírka probíhá zde a bude vrcholit 27.11.2018 na Giving Tuesday. Do té doby se musí vybrat minimální částka 250 000,- Kč a Nadace Vodafone vybranou částku zdvojnásobí!!! Rádi bychom vybrali dostatek peněz, aby appka mohla vzniknout a následně ji budeme mezi lidmi šířit, proč? Protože #VicOciVicVidi a tak chceme při pátrání po pohřešovaných dětech zapojit i veřejnost!

180624_harnolovi_small_00039.jpg


Strašně důležitá je PREVENCE, aby se děti neztrácely! Proto dál tým lidí dohromady desatero tipů, které mají pomáhat chránit naše děti, aby v ideálním případě, appka Echo nebyla vůbec potřeba!

DESATERO TIPŮ RODIČŮM, ABY SE DĚTI NEZTRÁCELY:

 • Naučte děti celé vaše jméno, číslo vašeho telefonu (ideálně i tísňovou linku 112) a adresu bydliště.

 • Zvažte použití cedulek se jménem dítěte na školní aktovce a jiných snadno viditelných předmětech. Pokud cizí osoba zná jméno vašeho dítěte, tím spíše jí dítě uvěří.

 • Domluvte se na tajném hesle, které lze využít v různých situacích. Např. pokud je dítě někde bez vaší přítomnosti a z jakéhokoliv důvodu se necítí v bezpečí, může vám toto heslo říci během tel. hovoru a vy pro něj ihned vyrazíte. Nechte heslo vymyslet vaše dítě.

 • Trvejte na tom, aby vám dalo vždy okamžitě vědět, pokud ho kdokoliv přesvědčuje, aby před rodiči drželo v tajnosti cokoliv týkající se částí těla.

 • Dítě by mělo vědět, že pokud ho někdo zjevně pronásleduje v autě, mělo by utíkat na opačnou stranu. Těch několik málo vteřin může být zásadních.

 • Když se vaše dítě ztratí nebo se necítí být v bezpečí, mělo by vědět, že pomoc má hledat ideálně u policistů. Ti však nejsou všudypřítomní, proto se v případě nouze doporučuje, aby požádalo o pomoc nějakou kolemjdoucí matku s dítětem, pokud nějakou uvidí.

 • Naučte dítě pár specifických slov, která by v případě nouze mohlo hlasitě křičet, aby upoutalo pozornost lidí – „Kdo jsi; Pomoc, Kde je moje maminka/tatínek“

 • Vyvětlete dítěti, že pokud je v nebezpečí, jdou všechna pravidla stranou. V takovém případě je povoleno ztropit scénu, křičet, kopat, kousat, prostě vše, co je nutné k obraně. Dítě nesmí zůstat pasivní.

 • Měli byste znát trasy, kudy vaše dítě chodí do školy, zájmových kroužků atd., stejně jako jeho nejbližší kamarády a kontakty na ně, příp. jejich rodiče.

 • Nevyděste dítě hororovými scénáři. Zásadní je důvěra rodičům a zdravá komunikace v rodině.

180624_harnolovi_small_00061.jpg

NYNÍ NĚKOLIK ZAJÍMAVÝCH (I KDYŽ SMUTNÝCH) DAT:

Většina únosů dětí se odehrává přímo z místa bydliště v rámci jejich rodiny, kdy se rodiče soudí ohledně svěření dítěte (obvykle ve věku do 6 let) do péče. 

Únos neznámou osobou probíhá zpravidla mimo bydliště dítěte (cestou z/do školy, zájmových kroužků apod.) a to v odpoledních hodinách. Ve většině případů se jedná o dívky ve věku okolo 10 let, na nichž se pachatelé následně dopouští sexuální trestné činnosti. 

Až 90% procent pohřešovaných dětí v ohrožení je nalezeno do 24 hodin.

Většina dětí je odvlečeno či nalákáno do vozidla únosce.

Nejčastěji únosci využívají tyto metody:

 • nabídnutí svezení, sladkostí, peněz apod.

 • navázání kontaktu s dítětem prostřednictvím zvířátka (příp. žádost o pomoc s jeho nalezením)

 • žádost o pomoc s odnosem věcí do vozdila, příp. dotaz na cestu

 • předstírání, že se něco stalo rodiči dítěte; vystrašené dítě snáze ztrácí obezřetnost

 • nezřídka únosce kontaktuje dítě prostřednictvím sociálních médií (dle výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci celkem 40% dětí by na výzvu k osobnímu setkání od známého z internetu odpovědělo kladně)

Cca 70% zavražděných dětí bývá usmrceno do 3 hodin od únosu.

180624_harnolovi_small_00042.jpg


Sbírka na aplikaci probíhá zde darujme.cz/aplikaceecho

Budu ráda za jakýkoliv vás názor a poznatek. Já se pod #VicOciVicVidi podepisuji a stojím si za tím, že je to super věc, která bude v budoucnu pomáhat. Tak příště zase u veselejšího tématu, Veru.

4. narozeninová soutěž #Knihy Dobrovský

4. narozeninová soutěž #Knihy Dobrovský

3. narozeninová soutěž #F&F

3. narozeninová soutěž #F&F