Letní dovolená na horách

Letní dovolená na horách

Dnes je to týden od ukončení naší dovolené na horách. Jelikož nám tam bylo krásně, tak vám o tom musím napsat. Byli jsme opět na chaloupce mého taťky, trávili jsme tam zimní dovolenou (zavzpomínat můžete ZDE). Tentokrát jsme nebyli sami, společnost nám dělali naši přátelé Osičkovi - teta Katy, strejda Jenda a princezna Bája. Nebyla to pro nás první společná dovolená, v loni jsme spolu byli u moře v Itálii (připomenout si to můžete ZDE). Ale letos to bylo v mnoha směrech jiné a pro mě ještě lepší. Provedu vás našimi dny, nenudili jsme se ani minutu. Měli by jste vědět, že všechny fotky v dnešním článku jsou od Kačenky. Ty moje ani zdaleka nezachycují to, co zachytí Katy. Určitě nahlédněte na její blog MAMA-LIVE, kde se Katy o společné dovolené také zmínila ;-)

1. den NEDĚLE - Osičky se k nám přidali v neděli okolo třetí hodiny, my jsme byli na chaloupce od soboty a netrpělivě jsme je vyhlíželi. Ubytovali se a vyrazili jsme na procházku ke svahu Kopřivná. Ač je to vážně kousek, s dětmi jsme tam šli docela dlouho :-D Znáte to, děti zaujme po cestě kde co :-D Tady byl velkou atrakcí potůček. Když jsme dorazili ke svahu, občerstvili jsme se a děti se vyřádily na trampolínách, řádili nejen děti. I tatínkové si zahopsali. Na chaloupku jsme se vrátili v čase večeře, dali jsme si do nosu! Osičky přivezli od moravské maminky skvělé maso ;-) Děkujeme! Po uspání dětí se hned první večer vrháme na hru DIXIT. Pro nás novinka, ale moc nás to baví, i když prohráváme :-D

2. den PONDĚLÍ - My jsme si trochu přispali, jsme ostudy, spali jsme do devíti. Osičky měli pro sebe celé první patro a my Hranolky jsme obývali přízemí, tudíž každá rodinka měla své soukromí, snad mi to Katy potvrdí. Než se nachystala společná snídaně, tak si děti kreslily. Společné snídaně byly každodenním rituálem a bylo to super! Dopoledne jsme strávili u chaloupky, Baru s Lukynkem jezdili na kolech, kopali si do míče a řádili spolu. Počasí se tvářilo, že nebude nic moc, ale...

...po spinkání a obídku jsme vyrazili do Karlovy Studánky. Ta je od naší chaloupky pět minut autem. Karlova Studánka je krásné místo. Je to lázeňská obec, léčil se zde i prezident Václav Havel po zákroku na plících. Najdete zde několik horských pramenů, my máme nejraději Vilémův pramen v Pitném pavilonu. Ve Studánce jsme zašli na kávu a desert. Děti se spolu krásně tulily a ač se strejda Luk tváří na fotce níže zvláštně, tak si Barunčinu náklonnost moc užíval :-)

3. den ÚTERÝ - Po snídani jsme vyrazili na kávičku a buchty k mojí babičce do Břidličné. Měla bych zmínit, že pocházím z Bruntálska, tudíž mám v blízkosti chaloupky celou rodinu. A byl by hřích je nenavštívit. U babičky staré, jak ji Lukášek říká, nám bylo všem moc dobře. Lukášek chtěl Barunce ukázat zahrádku s trpaslíky a zvířátky, jelikož jsem pro něj neměla oblečení, tak babička pohotově vytáhla nějaký retro outfit :-D Ještě teď se směju! Vracíme se na chaloupku spát..

... po obědě vykouklo sluníčko, rychle se oblékáme a vyrážíme do Jiříkova do Pradědovy galerie. V galerii bylo k vidění několik unikátů! Celá galerie je plná dřevěných soch, autorem je Jiří Halouzka. Areál je dělaný pro děti, na každém rohu jsou kolotoče, houpačky, prolézačky. K vidění byli zvířata, hodní čerti, draci, Ježíškův domov, betlémy, tajemná komnata a spousta dalšího. Na závěr jsme se posadili do křesel krále Artuše a jeho rytířů a dopřáli jsme si místní baštu - chleba se sádlem a škvarkovou pomazánkou, pro mě zelňačka.

Tuhle fotku jsem dala v pátek na Facebook, aspoň jsem vám mohla více přiblížit, kde byla pořízena. A děkuji za vaše lajky a komenty, jsem ráda, že se vám líbí stejně jako mně.

4. den STŘEDA - Po snídani vyrážíme do Tylova chytat ryby. To bylo vážně dobrodružství! První rybu chytl strejda Jenda asi za třicet vteřin :-D to bylo nadšení! Dětičky opět asistovaly úplně u všeho a my jsme rádi, že nám ani jedno dítě nezahučelo do rybníka. Každý tatínek vytáhl tři pstruhy a my jsme věděly, že máme o večeři postaráno. Super zážitek, na tomhle místě jsem byla snad po dvaceti letech! Po převážení a zaplacení ryb se přemisťujeme k přehradě Slezská Harta. Zde se procházíme u přehrady a jdeme se občerstvit do místní restaurace, lívanečky byly exkluzivní! Jelikož je hodně hodin vracíme se na chaloupku spinkat.

Na večer nám muži připraví pstruhy na grilu. Já jsem poprvé snědla kousek ryby s chutí a chválila jsem. Ještě nikdy jsem si na rybě tak nepochutnala, čerstvá ryba je čerstvá ryba ;-) Děti si hrají na zahradě, objevila se žabka v malém rybníčku, to bylo nadšení - ze strany dětí a tatínků. 

5. den ČTVRTEK - Po snídani vyrážíme pozdravit moji mamču do Velké Štáhle, my holky s dětmi a tatínci si zajeli zahrát tenis do Břidličné na kurty. Byla to rychlá, ale příjemná návštěva, společnost nám dělala i babička stará a moje sestra s dcerou. Na oběd se vracíme na základnu a tatínci jdou spát s dětmi. Tenis je zmohl. Po obědě jedeme na kávičku a něco dobrého k Hotelu Avalanche, za mě veliké zklamání. Komplex se navenek tváří velice dobře, ale je to tam hodně slabé. Obsluha bída, jako argument, že si na Caffé Latté počkáme, ptž musí našlehat mlíko?!? Venku je dost dětských atrakcí, ale vše v rozpadajícím, tudíž katastrofálním stavu, nedoporučuji. Večer opět grilovačka, tentokrát staré dobré buřty :-) Mňamka to byla.

6. den PÁTEK - Ráno vstávačka s budíkem, chystáme se na výlet na Praděd a musíme stihnout autobus z Hvězdy v devět hodin. Na chaloupce menší chaos, ale autobus jsme stihli a necháme se vyvézt nahoru na Ovčárnu. Hned po vystoupení z autobusu se nám naskýtá krásný pohled na televizní vysílač. Nemáme v plánu jít tůru až k němu, to by děti nezvládly a já lenoch největší asi také ne :-D a máme sebou těhulku ;-) Kačenka si ani jednou na nic nestěžovala a to v září rodí, mám ráda těhulky, co si těhotenství užívají a nefňukají ;-) no a zpět k výšlapu, došli jsme k chatě Barborce, tam jsme si dali kávu. Rychle se začalo ochlazovat, tak jsme se vrátili zpět na Ovčárnu, kde jsme si dali výborné borůvkové knedlíky. 

7. den SOBOTA - Po snídani jsme se obě rodiny daly do balení kufrů a společného úklidu chaloupky. Dovolená nám utekla děsně rychle, ale to tak bývá, když se vám někde líbí a užíváte si to. Před chaloupkou pořizujeme poslední snímky a loučíme se...

Naše kompletní, zatím šestičlenná sestava :-) a příští rok se sejdeme v sedmi! Doufám :-* S Kačenkou si od ukončení dovči píšeme a pořád vzpomínáme, jak nám bylo skvěle. Víte, jak poznáte pravé přátelé? Jsou naladěni na stejné vlně a přežijete spolu týden na samotě, bez jediného konfliktu. Máme vás moc rádi!

Celý týden se točil hlavně okolo dětí. Barunka a Lukášek jsou skvělí parťáci, podnikají spolu nejrůznější dobrodružství, když se pohádají třeba kvůli hračce, tak se do minuty usmíří, pohladí, popusinkují a dělají, že se nic nestalo. Bylo krásně to sledovat... Mají se rádi.

Dovolená na horách za námi a dovolená u moře? Kdo ví?!? Třeba před námi. Jak trávíte léto vy? Užíváte si horkých letních dní? Jaké máte zkušenosti s přáteli na dovolené? Těším se na vaše názory! Mějte se krásně, Veru.

Foto: Kateřina Osičková

Velké díky patří mému taťkovi a jeho ženě za půjčení chaloupky. Děkujeme! Hranolky + Osičky

Malý muž a celý v černém

Malý muž a celý v černém

MINI Cooper dopoledne

MINI Cooper dopoledne