Svíčky

Svíčky

Dnes jeden snadný návod na tvorbu svíček. Svíčky jsem udělala ze starého, nevyhořelého vosku, kterého mi např z "ikeáckých" svíček zbývá vždy tuna. Holky, pokud doma vosk nemáte, i ten se dá koupit, nechci vás odradit hned v začátku návodu. Stejně jako jsem nevyhazovala vosk, tak nevyhazuji nádoby ze svíček ve skle, takže není ani potřeba nakupovat formy, to je opět jen můj rozmar (jak to nazval můj muž). Formy mají desítky tvarů - kulaté, hranaté, srdcové, stromečky, špičaté, atd. Mě práce na svíčkách moc bavila, myslím si, že výsledek stál za to a chtěla bych je i darovat, tak třeba někoho potěší stejně jako mě.

Co budeme potřebovat?

  • vosk
  • formičky a nádoby
  • knot
  • hrnec, vařechu, naběračku, nádobu
  • barvivo
  • špejle a plastelínu

Pracovní postup: 

Jako první si vosk vložíme do hrnce a necháme ho rozpustit. Byla jsem mile překvapená jak rychle se rozpustil. Vybereme zbylé knoty. Neděste se, že rozpuštěný vosk má jinou barvu než v pevném stavu.

Stejně postupujeme při barvení - rozpustit vosk a přidat barvivo.

Během rozpouštění vosku si připravíme do formiček knoty. Protáhneme knot spodní částí, nahoře přivážeme ke špejli, ta je fixovaná plastelínou na středu formičky. Plastelínu jsem dala i dolů na knot, bála jsem se ať mi vosk nevyteče.

Vosk jsem si přelila do nádoby (původní plán byl, že budu vosk z hrnce přendávat naběračkou, ale hodně vosku jsem znehodnotila mimo formu). A z nádoby hravě a snadno přelila do formičky s knotem.

Svíčky jsem nechala vychladnout a zatvrdnout na terase, kde je chladno. Bylo hezké pozorovat jak vosk tuhne a mění barvu zpět na bílo. Kéž by šel tenhle proces nějak urychlit. Holky, vrch svíčky se propadl, ale opět neděsit se - ve výsledku je spodní část svíčky, na kterou nikdo nehledí.

Jakmile vosk vychladl a zatuhl bylo na čase formu s voskem převrátit, čas největšího očekávání, zdali se svíčka bez problému vyklopí :-D a vyklopila se okamžitě!

Hotové svíčky, já z nich mám radost největší. 

Tak co holky, najde se mezi vámi některá, co také sesbírala starý nevyhořelý vosk a pustí se do tvorby svíček? A kdyby jste se do tvorby pustit nechtěly, tak já ho beru všemi deseti! Po Praze si ho ráda vyzvednu a vám ostatním ráda dodám adresu kam můžete vosk poslat ;-) To je vtip! Mějte se krásně.

Komponenty pro tvorbu svíček jsem zakoupila zde

Manikúra

Manikúra

DKNY

DKNY